Czy wszystkie osoby z wadą wzroku zmuszone są do funkcjonowania w szkłach kontaktowych?

Posted on 18/06/2017 7:28am

Aktualnie niemal wszyscy korzystamy z laptopów oraz innych urządzeń, które wystawiają nasz wzrok na przeciążenie. Często charakter pracy zmusza nas do całodziennego patrzenia się w laptop. Bez wpływu na nasz narząd wzroku nie pozostają również komórki i inne tego typu wynalazki.


Jest mnóstwo osób, które ze względu na wadę wzroku muszą nosić okulary, bądź soczewki kontaktowe. Mimo, że w dzisiejszych czasach mamy na rynku duży wybór oprawek, które pasują do każdego rodzaju twarzy i szkła kontaktowe, które zmieniają kolor naszej tęczówki na jaki tylko zapragniemy, nie każda osoba chce i może ich używać. Czy prawdopodobne jest funkcjonowanie bez okularów i szkieł kontaktowych? Tak jest możliwe. W tym momencie ze wsparciem przychodzi najnowocześniejsza medycyna. Laserowa korekcja wad wzroku to operacja, którą wykonują kliniki okulistyczne. Polega ona na całkowitym usunięciu następujących wad wzroku: krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm (więcej o laserowej korekcji wad wzroku).

patrzenie na tablicę przez okulary
Author: Ken Teegardin
Source: http://www.flickr.com
Laserowa korekcja wad wzroku na nieszczęście wielu osób nie jest przeznaczona dla każdego pacjenta z wadą wzroku. O tym czy dana osoba może zostać zoperowany musi zdecydować lekarz okulista, bo znaczący jest ogólny stan zdrowia oraz nasilenie wady wzroku. Dla osób z krótkowzrocznością, którzy nie kwalifikują się do operacji laserem istnieje jeszcze jedna szansa. Ortokorekcja to sposób leczenia krótkowzroczności przez noszenie specjalistycznych szkieł kontaktowych. Krótkowzroczność ma tendencję do pogłębiania się, ale dzięki zastosowaniu specjalistycznych soczewek można ten proces spowolnić, a nawet odwrócić (jak to możliwe?).


Ogólnie mówiąc, krótkowidz ma nienaturalnie wypukłą rogówkę, a ortokorekcja ma spowodować jej spłaszczenie. Powyższa metoda jest polecana w szczególności sportowcom, osobom młodziutkim a także osobom często przebywającym w pomieszczeniach o dużym zapyleniu. Soczewki te nosi się zwykle na noc. Efektywność tej metody leczenia wady wzroku zależy od systematyczności jej stosowania a także podatności rogówki.

Jeżeli zastanawiamy się nad którąś z metod leczenia wad wzroku, ale nie jesteśmy pewni, czy nadaję się dla nas, najlepiej wybrać się do specjalistycznej okulistycznej, gdzie lekarz okulista oceni, czy dana metoda może być u nas zastosowana.

Tags: okulary, wzrok, krótkowzroczność, Leczenie, wada